"Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezandu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh" Matei 28:19

Saturday, August 2, 2014

3 tineri speciali



         Pemphero, Mphatso, Mayeso sunt trei din tinerii cu care Loredana lucreaza de cand erau copii. Cu ceva vreme in urma, acestia si-au marturisit credinta lor in Domnul Isus, si dorinta de a lucra pentru Domnul. Astfel, Loredana a inceput cu ei un curs de instruire pentru lucrarea cu copiii. In fiecare vineri dupa-masa, dupa ce ei terminau scoala, veneau sa studieze din Cuvantul lui Dumnezeu si sa inceapa sa aplice lucrurile invatate, venind si la grupele de copii. Ieri, acestia au avut prima prezentare a unei lectii doctrinare pentru copii, Cartea fara Cuvinte. Am fost incurajati sa vedem, ca ei au inteles planul de mantuirea si incearca sa duca mai departe Vestea Buna despre Domnul Isus si copiilor mai mici decat ei. Chiar la taberele care vor urma in luna august, acestia si-au exprimat dorinta sa vina si sa se implice.
        Rugati-va pentru acesti trei tineri, si dorinta lor de a sluji pe Domnul, ca ei sa fie un exemplu de urmat si multi copii sa cunoasca pe Hristos prin ei.




In vacanta ...


            Tot saptamana trecuta, cele doua grupe, de copii si adolescenti  care vin la noi acasa, au primit o scurta vacanta, deoarece multi dintre ei sunt trimisi in satele de unde vin parintii lor, pentru a mai economisi din cheltuielile familiei. Viata fiind mai scumpa in oras, copiii si adolescentii sunt trimisi la rudeniile lor din sat  in timpul vacantei. Cu adolescentii am avut un timp mai deosebit la noi acasa, si cu acestia ne vom reintalni la sfarsitul lunii august, cand vrem sa organizam o iesire cu ei. 
           Rugati-va impreuna cu noi, ca acesti copii si adolescenti, sa ramana tari in ceea ce au invatat si sa faca fata presiunilor din aceasta cultura pagana. 




Au plecat la Scoala primara


    De la gradinita Crestina din Kachioka 35 de copii vor incepe scoala primara incepand cu luna Septembie . La serbarea de sfarsit de an scolar ei au prezentat ce au invatat si si-au luat ramas bun de la noi si de la educatori. Parintii au venit cu propunerea pentru a nu stiu cata oara de a incepe o scoala primara acolo in sat. Raspunsul meu a fost acelas sa se roage si daca e voia Domnului , Domnul ne va ajuta sa incepem si scoala primara. 
  Datorita celor ce ati daruit, noi am pregatit pentru ei un mic cadou mai deosebit si ne rugam ca Domnul sa continue sa lucreze in inimile lor prin Cuvantul semanat in cei 2 ani cat au stat la gradinita noastra.


Lumina pentru Africa facebook


Gradinita Crestina din Kachioka


    Saptamana trecuta am avut festivitatea de sfarsit de an scolar la Gradinita Crestina din Kachioka. Impreuna cu educatorii, am organizat un eveniment mai deosebit si ne-am bucurat impreuna cu copiii si parintii de acei copii mai speciali care au prezentat ce au invatat pe parcursul anului. 
   Din cei 107 copii pe care ii aveam la gradinita si clasa pregatitoare, 35 din ei vor pleca la scoala primara si am prezentat ca vom avem cateva locuri libere pentru noi copii. Ca urmare acestui anunt foarte multi parinti impreuna cu copilasii lor s-au ingramadit pentru inscriere. Vazand ca nu vom putea face fata acestei situatii, am amanat pentru luna septembrie sa facem inscriere pentru copii noi ca pana atunci sa gasim o strategie buna pentru a vedea pe cine sa primim si pe cine nu. 
  Va multumim tuturor acelora care sunteti implicati in aceasta lucrare si care va rugati si daruiti ca acesti copilasi sa aiba parte de educatie dar si de mancarea pe care o primesc zilnic.
 Domnul sa va binecuvinteze si sa va rasplateasca.





Thursday, July 17, 2014

Wednesday, July 16, 2014

No comment



Sunday, July 6, 2014

Cladirea Adunarii din satul Nsanama


         Asa arata acum cladirea adunarii din satul Nsanama. Multumim Domnului pentru ajutorul Sau de pana acum si intr-un mod special multumim tinerilor din Paris care au daruit cu inima mare pentru acest proiect. Saptamana viitoare speram sa terminam cu ziditul si sa putem incepe cu acoperisul si apoi tencuiala si ce mai trebuie. 
      Ne rugam ca Domnul sa poarte de grija asa cum a facut-o pana acum si sa putem finaliza constructia Casei de rugaciune. 
       Va multumim tuturor care ne sunteti alaturi, Domnul sa va binecuvinteze si sa va rasplatesca pentru tot ceea ce faceti pentru noi si lucrarea Domnului din Malawi.




Samuel


        Vineri a fost ultima zi de scoala din acest an scolar pentru Samuel cand a terminat casa a 4 a . Rezultatele obtinute de el  sunt cu adevarat o incurajare pentru noi ca parinti si ne bucuram sa vedem cum Samuel creste si primeste o educatie foarte buna aici in Malawi. 
        Scoala internationala la care merge are un renume bun, inca din anii 1960 cand majoritatea elevilor  erau copii diplomatilor. Acum scoala are peste 100 de elevi din diferite tari. 
Suntem racunoscatori Domnului pentru purtarea Lui de grija de pana acum si de asemenea  multumim fratilor care v-ati deschis inima si daruiti lunar ca Samuel sa poata merge la scoala. 
  Ne rugam ca Domnul sa poarte de grija si in continuare de taxele scolare pentru Samuel si incepand din luna septembrie si pentru Salomeea care va implini 4 ani si va trebui sa inceapa clasa pregatitoare.







Orfanii din Nsanama


   Saptamana trecuta in satul Nsanama a fost inmormantare, o femeie tanara care participa la intalnirile de duminica dimineata a plecat in vesnicie. Nu stim exact daca a fost mantuita sau nu dar speranta noastra este ca aceea femeie a crezut in Domnul Isus spre mantuirea sufletului ei. Ea a fost fiica fratelui Marikita care este un membru in adunarea din Nsanama si cei 4 copii ai ei au ramas in grija bunicilor care acum au 6 nepoti orfani in ingrijire.
   Ca  adunare ne-am luat responsabilitatea de a ingriji in limitele posibilitatilor de acesti orfani si dorinta si rugaciunea noastra este ca acesti orfani sa creasca intr-un mediu crestin. 
  Rugati-va impreuna cu noi pentru acesti orfani dar si pentru bunicii lor care si ei necesita ajutor deoarece fratele Marikita este orb iar sora Marikita este destul de bolnava.