"Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezandu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh" Matei 28:19

Tuesday, November 3, 2015

Gradinita Crestina!


                 
                   O data cu noul an scolar, la gradinita Crestina Kachioka, am primi noi copii. Din nefericire pentru unii copii si parinti, a trebuit sa refuzam pe multi din cauza numarului prea mare de inscrieri. Totusi, Domnul ne-a pus pe inima sa incercam sa organizam o a treia clasa pentru copii. Astfel, grupa mica de gradinita folosesc holul mare, pentru a putea desfasura activitatile, insa cu ajutorul Domnului si bineinteles a celor cu inima deschisa pentru a fi parte in lucrarea din Malawi, dorim sa construim o a treia clasa, pentru ca acesti copii sa poata invata, si astfel sa putem primi mai multi copii. Ca si incurajare pentru noi, cu privire la Gradinita,  am fost adusi la cunostinta ca, majoritatea copiilor care termina grupa pregatitoare la Gradinita noastra, sunt trecuti direct in clasa a 2-a. Dam slava Domnului pentru acest lucru si ne rugam ca si Cuvantul lui Dumnezeu care a fost invatat sa aduca roada in vietile lor. Deoarece mult din copiii care au fost la gradinita noastra, vin din diferite zone, noi putem stii foarte putin despre samanta spirituala care a fost sadita in inimile lor, insa nadajduim ca intr-o zi in ceruri, cu siguranta vom vedea! Rugati-va impreuna cu noi pentru aceasta gradinita,  pentru noua clasa de cosntruit, pentru copiii care sunt aici pentru o vreme, dar mai ales pentru mantuirea cat mai multor copii. 


                                           Intrare in clase...


                                                 caramizi pentru noua clasa


                                                                impartirea pe clase

                                                               
                                                                 ora de matematica

                                                             si eu stiu sa numar pana la 5 :)


pauza de masa

No comments:

Post a Comment